Tesla sonunda anlaşmaya vardı; Elon Musk büyük bir beladan kurtuldu

Uzlaşma, çalışma ortamında eşitlik ve adil muamele konularında daha fazla farkındalık yaratılmasına katkıda bulunacak bir adım olarak görülüyor. Tesla‘nın bu adımı, endüstrideki diğer şirketlere de örnek teşkil edebilir ve daha adil bir çalışma ortamının oluşmasına yardımcı olabilir.

Owen Diaz’ın Tesla‘ya karşı uzun süren hukuk mücadelesi, tarafların bir uzlaşmaya varmasıyla resmi olarak sona erdi. Diaz’ın avukatı Lawrence Organ, CNBC’ye verdiği demeçte, “tarafların ihtilaflarının dostane bir çözümüne vardıklarını” ancak “uzlaşma koşullarının gizli tutulduğunu” belirtti. Eğer bu davayı bir süredir takip ediyorsanız, Diaz’ın başlangıçta kendisine verilen devasa 137 milyon dolarlık tazminatın, daha sonra dramatik bir şekilde 3.2 milyon dolara düşürülmesinin ardından ne kadar alacağını öğrenemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Eski asansör operatörü Diaz, kendisine “Jim Crow döneminden kalma” ayrımcılık yapıldığını söyleyerek otomobil üreticisini ırkçı bir iş yeri oluşturmakla suçladı. Diaz, mesai arkadaşlarının çalışma alanına ve Tesla‘nın Fremont montaj tesisinin etrafına svastika çizimleri ve Inki Mağara Adamı gibi ırkçı grafitiler bıraktığını belirtti. Diaz ayrıca, kendisi ve diğer siyah işçilerin ırkçı hakaretlere maruz kaldığını ve şirketin tekrarlanan şikayetlere rağmen bu davranışlara müdahale etmediğini söyledi.

Tesla sonunda anlaşmaya vardı; Elon Musk büyük bir beladan kurtuldu

2021’de, San Francisco mahkemesi, ayrımcılık temelinde dava açan bir davacıya verilen en yüksek miktarlardan biri olarak Tesla‘nın eski çalışanına 137 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Ancak, temyiz sırasında bir yargıç miktarı aşırı buldu ve onu 15 milyon dolara düşürdü, ancak orijinal jürinin kararını onadı. Diaz düşürülen miktarı reddettikten sonra taraflar tekrar mahkemeye döndü, ancak bir jüri Tesla‘nın ödemesi gereken tazminatı daha da azaltarak 3.2 milyon dolara indirdi. O zaman Diaz’ın avukatı, müvekkilinin savunma tarafından haksız yere saldırıya uğradığını ve yargısal yanlışlık nedeniyle yeni bir duruşma talep ettiklerini söyledi. Görünüşe göre her iki taraf da sonrasında kapalı kapılar ardında müzakere etmeyi kabul etti.

Diaz’ın davası sona ermiş olsa da, Organ ayrıca ırkçı taciz nedeniyle Tesla‘ya karşı başka bir dava açan Marcus Vaughn’ı temsil ediyor. Vaughn, Tesla’nın Fremont tesisini “ırkçı davranışların kaynağı” olarak nitelendirdi ve dava geçen yıl sınıf davası statüsü kazansın diye mahkemeye başvurdu, böylece 240 siyah meslektaşını şikayetine ekleyebilecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x