Google tarihi bir rekora imza attı, Apple’ı yakalamaları an meselesi

Alphabet Inc., yapay zeka alanında güçlü bir oyuncu olacağını gösteren etkileyici bir kazanç raporuyla yatırımcıların güvenini kazanarak, Cuma günü piyasa kapanışında ilk kez 2 trilyon dolarlık piyasa değerinin üzerine çıktı. Hisse senedi, Temmuz 2015’ten bu yana en büyük günlük artışı kaydederek yüzde 10 yükseldi ve hisse başına 171,95 dolar oldu. Bu artış, şirketin piyasa değerine neredeyse 200 milyar dolar ekledi ve böylece borsa tarihindeki en büyük tek günlük değer artışlarından birini gerçekleştirmiş oldu. Yıl içinde hisseler yüzde 23 artış gösterdi, bu da Nasdaq 100 Endeksi’nin yüzde 5,3’lük kazancını geride bıraktı.

Şirketin 2 trilyon dolarlık bu kilometre taşına ulaşması, özellikle bulut bilişim biriminin güçlenmesiyle gelirlerin beklentileri aşmasının ardından geldi. Yapay zeka alanındaki büyüme, bulut talebini artırırken Alphabet, yatırımcıları bir temettü açıklaması ve 70 milyar dolarlık bir geri alım programı duyurarak sevindirdi.

Phoenix Financial Services’ten baş piyasa analisti Wayne Kaufman, “Alphabet’in yönetimi son derece iyi, serbest nakit akışı gerçekten şaşırtıcı ve devasa bir Ar-Ge bütçesi var. Hangi şirketin en iyi yapay zeka ürünlerine sahip olacağını kimse bilemez, ancak bu şirkete karşı bahse girmek zor,” dedi.

Google tarihi bir rekora imza attı, Apple’ı yakalamaları an meselesi

Alphabet, daha önce 2021’de ve bu ayın başlarında intraday bazında 2 trilyon dolarlık seviyeyi geçmişti, ancak şirketin bu seviyenin üzerinde kapanış yapması ilk kez gerçekleşti. Böylece şirket, sadece Apple Inc., Microsoft Corp, Saudi Aramco ve Nvidia Corp’un aştığı nadir bir bölgeye girmiş oldu. Nvidia, AI çiplerine olan yoğun taleple bu yılın başlarında 2 trilyon dolara ulaşırken, Amazon.com Inc. de 2 trilyon dolara yaklaşıyor.

Yolculuk zaman zaman zorlu oldu. Şirketin yapay zeka teklifleri konusunda yüksek profilli eleştirilere maruz kalması ve son rapordan önce bazı yatırımcıların, yıllardır bu alana büyük yatırımlar yapmasına rağmen, OpenAI gibi firmalarla rekabet edebilme yeteneğini sorgulamaları nedeniyle hisse senedi volatil bir seyir izledi.

Wall Street, hisse üzerinde genel olarak olumlu bir görüşe sahip; Bloomberg tarafından izlenen analistlerin neredeyse yüzde 85’i satın alma tavsiyesinde bulunuyor. Hem kazançlar hem de gelirlerin 2026’ya kadar her yıl çift haneli oranda artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x